Sahne (Antrak) Perdesi

Sahne Perdesi olarak da bilinen Antrak Perdesi, sahne önündeki sağa sola açılmalı veya yukarı toplamalı alev yürümez kadife perde sistemidir, motorlu veya manuel (el ile) çalışabilir. Sahnenin ana perdesidir. İstenilen her ölçüde düz veya bükümlü raylarla kavisli formlarda da olarak imal edebilmekteyiz.

Sema (Fon) Perdesi

Sahnenin en arkasındaki genellikle derinlikliği arttırmak amacı ile siyah renkte seçilen, sağa sola açılmalı veya yukarı toplamalı üretilebilen, motorlu veya manuel (el ile) çalışabilen, alev yürümez kadife perde.

Kulis Perdeleri

Sahnenin her iki tarafında, sıralı vaziyette paralel dizili ekseni etrafında 360 derece dönebilen, dekor geldiğinde tamamen arkaya veya yukarı toplanabilen perde sistemidir. Sahne arkasındaki sanatçıların seyircileri görebilmesini (seyirciler sanatçıları göremezler) ve dolayısıyla sahne hakimiyetini sağlar.

Yangın Perdesi

Yangın anında sensörlerden tetiklenerek otomatik olarak devreye giren, sahne ve salon bağlantısını keserek yangına dayanıklı, sertifikalı özel dokuma kumaşı sayesinde güvenliği sağlayan özel bir elektromekanik perde sistemidir. Yangın yönetmeliği gereği yeni yapılan salonlarda muhakkak eklenmektedir.

Süs Perdesi

Antrak Perdesinin önünde bulunan, genellikle yukarı toplamalı sistemde kullanılan, gösterişli elektromekanik perde sistemidir. Opera binaları için vazgeçilmez sahne elemanlarından biridir.

Dekor Askı Sistemi

Dekor Askı Barı olarak da bilinen, tiyatro dekorlarının asılıp sofit boşluğuna çekilmesini sağlayan elektromekanik sistemdir. Ortalama bir tiyatro sahnesinde 10-15 adet bulunur. Tiyatro oyunlarının olmazsa olmazıdır.

Motorlu Işık Köprüsü

Genellikle üçgen, opsiyonel olarak da kare özel taşıyıcı truss sistemlerine ışık robotlarını ve spotlarını monte etmek için kullanılır. Truss sistemine bağlı ışık ekipmanlarının hareket sırasında sorun yaratmaması için kablo toplayıcı makas veya kendi tasarımımız olan makassız noktasal kablo toplayıcı sistem ilave edilebilir. Sistemimiz standartında 1 ton, istenirse gerekli hesaplamalar ve ayarlamalar ile daha yüksek güç kaldırabilme kapasitesine sahiptir.

Orkestra Çukuru

Özellikle Opera oyunları ve Bale temsillerinde aşağı inerek orkestranın gizlenmesini ve temsilinin daha rahat izlenmesini sahlayan elektromekanik platformdur. Oldukça yüksek güçte ağırlık kaldırabilme kapasitesine sahiptir. Bizim sistemlerimizin en büyük avantajı sıfır noktasına kadar inebilmesidir. Bu pek çok sistemde mümkün değildir, ve pek çok salonda proje ve inşaat sırasında alt yapı olarak istenilen çukur mesafeleri bırakılmaz. Bu tip durumlarda Eser Sahne Mekanikleri imalatı olan yüksek verimli orkestra çukurları en iyi seçenektir. Bunun haricinde mevcut dünya piyasasındaki diğer tekniklerin hepsini uygulayabiliyoruz. Döner Sahne gibi Orkestra çukuru da malesef Türkiye genelindeki salonlarda en problemli elemandır. Şu ana kadar yaptığımız sistemlerin tamamı sorunsuz çalışmakla beraber bazı çalışmayan salonlardaki sistemleri kendi sistemimizle yenileyerek kullanıma geçirmiş bulunmaktayız. Milli sermayenin çöpe gitmemesi için mutlaka bizimle irtibata geçin.

Kademeli Platform

Projelerdeki detayınıza göre ister orkestra çukuru gibi mevcut çukur boşluğuna inen ister lift mantığı ile mevcut sahne kotundan yükselebilen farklı tipte çeşitleri mevcuttur. Özel motorlu sistemi ve kumanda panosu sayesinde istenilen seviyeye ayarlanarak kullanılabilir. Özellikle koro temsillerinde sıkça kullanılır.

Döner Sahne Sistemi

Sahnenin içinde zemini ekseni 360 derece eksininde döndürebilen çok özel bir sistemdir. Büyük sahnelerin çoğunda talep edilir. Gerek oyun akışında gerek yaratıcı dekor kullanımlarında muazzam sonuçlar verir. Malesef ülkemizdeki çoğu uygulamalarda Orkestra Çukuru gibi çalışan örnekleri çok az sayıdadır. Bu konuda da firmamız tarafından sorunsuz çalışan örnekleri üretmekten gurur duyuyoruz. Referans olarak Eskişehir – Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapmış olduğumuz döner sahne sistemini inceleyebilirsiniz.

Hareketli Portal Sistemi

Sahne Portal Ağzını daraltmaya yarayan özel elektromekanik sistemdir. Siyah renkte isteğe göre metal veya gerilmiş kumaştan imal edilen özel sağ sol takım gövdeyi eş zamanlı olarak sahnenin iki yanından çalıştırarak sahne genişliği daraltılır veya genişletilir. Sağ-sol hareketli portalların haricinde sahne yüksekliğini azaltmaya yarayan hareketli üst portal da mevcuttur. Sistemler istenilen senaryo doğrultusunda kumanda panosundan kontrol edilebilir.

Teleskopik Dekor Asansörü

Bina dışına teleskopik kolların uzamasıyla vasıtasıyla dış cepheye hiç bir kalıcı görüntü eklemeden ileri geri, yukarı aşağı dört yönde hareketle çalışan asansör sistemidir.

Otomatik Duman Tahliye Kapağı

Yangın anında sensörlerden tetiklenerek otomatik olarak tavandaki pencere ya da kapakları açan sistemdir. Yangın yönetmelikleri gereği sadece tiyatro, konferans salonları değil çoğu yapıda zorunlu hale getirilmiştir.

Açık Hava Anfi Tiyatro

Kendi özel tasarımımız alüminyum kalıplardan imal edilen LED basamak aydınlatmalı tribün, sahne konstrüksiyonu ve sahne mekaniklerinden oluşan anfi tiyatro sistemidir. Oteller için idealdir. Kış sezonunda istenildiğinde toplanabilir. Demir sistemlere göre hem daha hafif hem de yağmura ve oksitlenmeye tamamen dayanıklıdır.